Warszawa wycofa wniosek ws. ustawy o działalności leczniczej
O tym, że miasto wystąpi do TK z takim wnioskiem, radni jednogłośnie zdecydowali w lipcu ub. roku, argumentując, że ustawa zmusza samorząd do pokrywania kosztów udzielania świadczeń zdrowotnych.
Dyrektor biura polityki zdrowotnej w stołecznym ratuszu Dariusz Hajdukiewicz mówił wówczas, że ustawa nie daje samorządowi narzędzi, które dają rzeczywisty wpływ na zadłużenie spzoz-ów, a ustawodawca nie zagwarantował środków finansowych na realizację ustawowych zadań.
W czwartek Hajdukiewicz argumentował, że TK dotąd wnioskiem miasta się nie zajął, a rozwiązanie sprawy na tej drodze może zająć kilka lat, nie dając gwarancji, w jakim kierunku pójdą prace legislacyjne po ewentualnym uznaniu ustawy przez Trybunał za niezgodną z konstytucją.
Podkreślił, że w lutym br. prezydent miasta wystąpiła formalnie do resortu zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do nowelizacji ustawy o działalności leczniczej i przedstawiła swój projekt w tym zakresie; jest bardzo prawdopodobne, że wystąpienie to spotka się z pozytywnym odzewem.
W uzasadnieniu do przygotowanego projektu uchwały Hajdukiewicz napisał ponadto, że wstrzymanie postępowania przed TK „ułatwi merytoryczny i przyjazny dialog z organami administracji państwowej”. Zaznaczył też, że „gdyby zmiany legislacyjne w ustawie nie były satysfakcjonujące albo nie prowadziły do oczekiwanego celu, ponowne wniesienie wniosku do Trybunału nie będzie wykluczone”.
więcej na: